Enmon i Dan planete Zemlje Naša moć je u izboru
Sadržaj:
Šta zapravo znači Dan planete Zemlje?
Zamisli da imaš ogroman stan koji deliš sa 8 milijardi ljudi. I da se niko ne izuva kad ulazi. Sad dodaj tome par triliona mikroba, biljaka, životinja, oblaka i okeana. Nije baš kao stan kod bake na selu, zar ne? E, to ti je Zemlja. Naš jedini dom, koji je odlučio da više ne trpi nered pod tepihom.
Dan planete Zemlje se obeležava svake godine 22. aprila, i ne, nije to još jedan "Međunarodni dan nečega" koji služi da bi se okačio story sa drvetom u pozadini. Obeležava se da bismo se podsetili koliko malo znamo o mestu na kom živimo, i koliko mnogo radimo protiv njega. Ova inicijativa je počela još 1970. godine u SAD, kada je preko 20 miliona ljudi izašlo na ulice kako bi zahtevali ekološku pravdu. I pogodite šta? Uspeli su da promene zakone. [1]
Ovogodišnja tema je "Naša moć. Naša planeta." i podseća nas da promena nije u nečijim rukama tamo negde, već u našim sopstvenim. U izborima koje svakodnevno pravimo: da li ću kupiti plastiku koja će plivati narednih 300 godina, ili staklo koje možda preživi moju sledeću selidbu? Da li ću pustiti vodu da teče dok perem zube? Ili ću instalirati slavinu koja zna kad je dosta?
Zašto uopšte čuvati životnu sredinu?
Zato što ćemo inače propasti. Bez poezije i ukrasa. Nismo mi iznad prirode, mi smo njen deo. Kada izbetoniramo sve, posečemo poslednju šumu, ubijemo pčele i istrebimo plankton - nećemo imati čime da dišemo, niti šta da jedemo. I to nije apokaliptično fantaziranje, to je podatak koji potvrđuje svaki ozbiljan ekološki izveštaj poslednje decenije. [2]
Zagađenje vazduha, mikroplastika u vodi, pesticidi u hrani, klimatski ekstremi, suše i poplave, nestajanje vrsta... sve su to simptomi bolesti jednog sistema koji ne zna kad da stane. I da, to je sistem koji svi održavamo svojim navikama. Ali tu dolazimo do one dobre vesti: ako smo deo problema, možemo biti i deo rešenja.
Nije sve na velikim korporacijama i zakonodavcima. Svaki put kad napraviš pametan izbor kod kuće, ti pokazuješ čiji model ponašanja treba da preživi. Ne moraš sad da zagrliš drvo (mada ni to ne boli), ali možeš da koristiš proizvode koji ne narušavaju prirodni balans. I tu dolazimo do nas, tj. do Enmona.
Pitanje izbora: komfor ili odgovornost?
Znaš ono kad ti neko kaže: "Ma čoveče, da nešto vredi, ne bi bilo udobno"? E pa, to je laž. Dobar dizajn danas zna da bude i lep, i funkcionalan, i odgovoran prema prirodi. To što je pre 30 godina slavina koja štedi vodu izgledala kao da je ispala iz nekog DDR magacina, ne znači da to i dalje mora tako da bude.
Enmon se već godinama trudi da u ponudu uvrsti proizvode koji nisu samo estetski i funkcionalno privlačni, već i dugoročno racionalni. Šta to znači? Pa evo ti primer: kad kupiš dobru keramičku pločicu, ti ne samo što si sebi obezbedio stabilan pod koji neće da puca, klizi, niti se ljušti - ti si sebi obezbedio i manje hemije za čišćenje, manje zamena i manje otpada. A to je i manje zagađenje u životnoj sredini.
Isto važi za slavine koje smanjuju potrošnju vode za pola, za tuševe koji pametno doziraju protok, za sanitarije koje imaju "dual flush" sisteme. Zamisli da svakog dana potrošiš 30% manje vode samo zato što si izabrao pametan vodokotlić. Nije to "zeleni luksuz". To je, izvin'te, zdrav razum.

Kako to izgleda u praksi: Enmon proizvodi koji čuvaju resurse
Ajde sad malo konkretno. Evo čime se mi u Enmonu ponosimo kad je reč o proizvodima koji imaju eko-svest:
-
Tuš ruže dobavljača poput Grohe i Hansgrohe – mešaju vazduh sa vodom, trošiš do 50% manje, a ruke su i dalje oprane.
-
Konzolni vodokotlići sa tasterom – biraš da li ti treba malo ili puno vode. Jer voda nije beskonačna.
-
Keramičke pločice sa dugim životnim vekom – manje zamena, manje otpada, manje održavanja. Više vremena za život.
-
Tuš sistemi ili usponski tuševi sa regulatorima protoka – jer ne moraš da imaš mini-Niagaru svaki put kad se tuširaš.
Kompletan spisak naših proizvoda možete pogledati u našoj internet-prodavnici ili se prošetati do bilo kog našeg salona keramike širom zemlje.
Zaključak: male stvari nisu male
Ako misliš da je tvoja odluka beznačajna, seti se da je okean sastavljen od kapi. Planeta se ne spašava jednim potezom - spašava se svakodnevnim navikama. Kad biramo proizvode koji traju, koji štede resurse i ne zagađuju, mi biramo nešto više od materijala. Biramo život dostojan planete na kojoj živimo.
U Enmonu se ne trudimo da budemo savršeni. Trudimo se da budemo svesni. I da ti, kroz svaki slavinski ventil i svaku pločicu, pružimo opciju da budeš deo rešenja.
Zato, sledeći put kad biraš pločice, slavinu ili WC šolju - razmisli. Ne samo o tome kako će izgledati tvoje kupatilo, već i o tvom tragu na ovoj planeti.
Pogledaj kako je ENMON tim tokom prošlogodišnje akcije čišćenja igrališta obeležio Dan planete Zemlje.
Reference:
-
https://www.ipcc.ch/report/sixth-assessment-report-working-group-2/
-
https://www.nationalgeographic.com/environment/article/plastic-pollution
-
https://www.worldwildlife.org/threats/deforestation-and-forest-degradation
Hvala što čitaš naš blog.
Ukoliko imaš bilo kakvih pitanja, kontaktiraj nas na: